Horská chalupa Jeřabina
Rezervace ubytování:
info@chalupajerabina.cz
+420 773 613 875
ul. Horní č. p. 189
362 35 Horní Blatná
...malebné renesanční město v Krušných horách, založené roku 1532 na bohatých ložiscích cínových, kobaltových a stříbrných rud. Dějiny těžby cínu vám poodhalí místní muzeum.
Leží obklopena horskými loukami a hlubokými lesy pod Blatenským vrchem (1041 m n.m).
V Horní Blatné začíná stezka na Blatenský vrch, kde se nachází rozhledna (1044 m n.m.). Na jeho úpatí od r. 1532 existoval známý důl Wolfgang. Památkou na něj jsou dvě skalní rozsedliny zvané Vlčí jámy, které vznikly propadem stropů podzemních vytěžených komor. První rozsedlina je 120 m dlouhá a 15 m široká, na dně té druhé, podstatně užší, se i v parném létě drží led a sníh.
Inspirací k výletům může být putování po naučné stezce podél Blatenského vodního příkopu (cca 12 km), který vznikl v polovině 16.století a k dolům u Horní Blatné přiváděl vodu z rašelinišť v okolí Božího Daru. Jedná se o unikátní technickou památku, která byla zařazena do státního seznamu nemovitých kulturních památek.
Město je obklopeno horskými loukami a hlubokými lesy pod Blatenským vrchem (1041 m n.m).
V Horní Blatné začíná stezka na Blatenský vrch, kde se nachází rozhledna (1044 m n.m.). Na jeho úpatí od r. 1532 existoval známý důl Wolfgang. Památkou na něj jsou dvě skalní rozsedliny zvané Vlčí jámy, které vznikly propadem stropů podzemních vytěžených komor. První rozsedlina je 120 m dlouhá a 15 m široká, na dně té druhé, podstatně užší, se i v parném létě drží led a sníh.
Inspirací k výletům může být putování po naučné stezce podél Blatenského vodního příkopu (cca 12 km), který vznikl v polovině 16.století a k dolům u Horní Blatné přiváděl vodu z rašelinišť v okolí Božího Daru. Jedná se o unikátní technickou památku, která byla zařazena do státního seznamu nemovitých kulturních památek. Využíval se také k dopravě stavebního a palivového dříví.
Středověké město v protáhlém údolí, cca 18 km od Horní Blatné, zaříznutém do svahů hor. Slavnou a bohatou historii města připomíná řada památek vzniklých při jeho založení ve dvacátých letech 16. století. Němými svědky historie jsou jáchymovské kostely, radnice, Královská mincovna a celá řada portálů patricijských domů. Výstavba renesančního města a hradu Freudenstein probíhala v přímé závislosti na bohatých nalezištích stříbrné rudy. Město vždy bylo významným centrem české strany Krušnohoří. V 16. století zde pobývala a působila celá řada učenců, humanistů a reformátorů. Významní umělci tvořili svá díla ve zdejší mincovně, která dala světu nejen hodnotnou minci Tolar - Dolar, ale také nebývalé množství renesančních medailí. Město vzkvétalo a upadalo v přímé závislosti na produkci stříbra v dolech v nejbližším okolí. Nová kapitola historie města je spojena se zde se těžícím uranem, z něhož se připravovaly nejprve barvy používané ve sklárnách a porcelánkách. V roce 1864, na dole Svornost, vytryskl pramen, který podnes stojí u základu jáchymovských lázní. První soukromé lázně, využívající této radioaktivní vody, byly založeny v roce 1906. Již v roce 1912 byl otevřen nejmodernější lázeňský ústav Radium Palace. Jáchymov se letech devastace opět probouzí a mnohé renesanční domy již opravují noví majitelé...
Navštivte například lázeňské aquacentrum Agricola anebo nejvyšší vrcholek Krušných hor Klínovec (1 244 m n. m.) s lyžařským areálem aTrail parkem pro kola; z Jáchymova vás sem během pár minut vyveze sedačková lanovka, výborné Muzeum v Královské mincovně, Štolu číslo 1, Latinskou knihovnu ,nádherný kostel Sv.Jáchyma...atd
Okolím lázeňského Jáchymova vede Naučná stezka Jáchymovské peklo připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech. Měří 8,5 km a má 12 zastávek. Stezka začíná u kostela sv.Jáchyma, pokračuje kolem dolu Svornost. V hornickém skanzenu Štola č.1 si můžete prohlédnout expozici důlní techniky a nahlédnout do středověké stříbrné štoly a projít novodobou uranovou štolu, zakončena je u Šlikovského hradu, odkud je krásný výhled na město a okolí.
Jáchymov je krásné,slavné a osudem těžce zkoušené město, které se pomalu probouzí do lepší budoucnosti.
Boží Dar založený roku 1533 je svojí nadmořskou výškou 1028 m n.m. nejvýše položeným městečkem ve střední Evropě. Jméno obce Boží Dar je údajně odvozeno od výroku saského kurfiřta Johanna Friedricha, který když mu byla k odpočinku nabídnuta sedačka z jednoho kusu stříbra pronesl: "Dieses edle Metall, das ist euer Brot, das ist eine Gabe Gottes" („Tento ušlechtilý kov, je váš chléb, to je dar boží"). Tomu ovšem předcházela dlouhá historie.
Ježíškova cesta u Božího daru - řada úkolů a zábavných aktivit určených hlavně pro děti (okruh měří 12,9 km – zkrácený okruh je 5,6 km). Na trase jsou informační tabule, skluzavky, houpačky a dřevěné pohádkové postavičky. Je možné projít pěšky, na koloběžce, na kole i s kočárkem, v zimě na běžkách.
Naučná stezka Božídarské rašeliniště – 3,2 km, začíná u Infocentra Boží Dar, převážně vede po povalových chodnících. Na konci stezky se můžete napojit na naučnou stezku Blatenský příkop.
Okolí Horní Blatné má skvělé podmínky pro zimní i letní sporty.
Hornický region ERZGEBIRGE/KRUŠNOHOŘÍ
https://www.youtube.com/watch?v=dFQmwlJhpcc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3i51EN0i8UUIWzIyPgxY3823__cm40fe7JbWw3x2EVfEUy9OLhl3HnNsc
https://www.fichtelberg-ski.de/
https://www.facebook.com/skipot
https://www.facebook.com/www.skiarealpernink.cz
https://www.facebook.com/SkiarealNadraziPernink
V těsné blízkosti Horní Blatné se nachází i množství běžeckých stop a nedaleko se nachází slavná Krušnohorská magistrála, kterou využijí nejen příznivci bílé stopy, ale v létě také turisté a cyklisté.
Jaro, léto a podzim jsou ideální pro objevování Krušných hor pěšky nebo na kole. Jsou pro to k dispozici stovky kilometrů značených cyklistických stezek zabíhajících do nádherných horských luk, vystupují na hřebeny hor s dalekými výhledy i do hlubokých údolí s horskými bystřinami.
Cyklostezky jsou propojeny i se sousedním Německem, kdyby ste si chtěli udělat výlet k sousedům.
Rozhledna na Blatenském vrchu nad Horní Blatnou směr Ryžovna (1044 m).
Rozhledna Klínovec.
Rozhledna Pajndl, severně od města Nejdek nad vesnicí Tisová na Tisovském vrchu (977 m).
Pro horolezce jsou v těsné blízkosti Horní Blatné skalní masivy Strašidla a Holubí skály, nebo skalní masivy Teufelsstein v Německu.
Nejbližší hraniční přechod je v Potůčkách, vzdálený 6 km.
Koupání v létě je možné v Horní Blatné - rybník, vodní nádrž Lesík u Nejdku, přehrada Tatrovice (doporučujeme), vodní nádrž Přebuz, Aquacentrum Agricola v Jáchymově, Děpoltovický rybník, Velký rybník Hroznětín, rybník Šindelová - Tajch,
Na Klínovci a na Plešivci se nachází Trail Parky pro kola, různé obtížnosti, půjčovny kol a lanovky. Na Plešivci můžete navštívit i Lanový park.
Z Horní Blatné vedou do všech stran turistické stezky. Kousek za chalupou Jeřabina začíná jedna z nich a to na Blatenský vrch s rozhlednou (1043 m n. m) a na slavné Vlčí Jámy, což jsou ve skutečnosti hluboké propadliny starého cínového dolu Wolfgang.
Kdo miluje historii a ještě k tomu montanistiku,tak doporučujeme výlet do těchto blízkých saských historických hornických městeček Schneeberg, Schwarzenberg, Annaberg-Bucholz kde jsou v okolí četné montánní památky.
Stříbro, cín, železo, kobalt, uran.....to vše se po staletí těžce a pracně dobývalo z hlubin Krušných hor.....
Na Ryžovně a Božím Daru můžete ochutnat netradiční piva z lokálních minipivovarů.
V obci Abertamy, což je od nás 6 km, doporučujeme v horní části náměstí navštívit bistro, kde se nejen dobře najíte, ale i nakoupíte v řeznictví, které je součástí bistra čerstvé maso, farmářské uzeniny, ovčí, kozí i kravské sýry, mléko i jogurty – všechno z vlastní produkce místního Horského statku Abertamy.
Krušné hory to je také spousta borůvek nebo lesy plné hub... křemenáče, hřiby, bedly, kozáci, lišky....
Zlatá tráva ojíněná prvními mrazy, pokroucené jeřabiny, tak typické pro tento kraj... Bukové lesy na svazích hor na české straně vytvářející v podzimních mlhách magickou atmosféru.... kterou tak dobře znají fotografové kteří se sem neustále vracejí.....
Tajemná rašeliniště a rozkvetlé barevné horské louky plné starčeků,violek,pestrých lupin,arniky a dalších krásných lučních květin...
Lehké ranní mlžné opary na horských loukách i nekonečné inverze mraků na české straně hor, zalitých horským sluncem, dobře pozorovatelné z několika míst v okolí, například z Neklidu...
Když budete dobrými pozorovateli krajiny, naučíte se ji číst, objevíte staré úvozové cesty, vodní kanály zbudované starými havíři, z nichž některé jako třeba Blatenský příkop přivádí vodu do Horní Blatné dodnes. Objevíte propady starých dolů, najdete odvaly jitřních a půlnočních štol, nebo uvidíte u potoků staletí staré sejpy po rýžování cínu,dnes porostlé vřesem...